Gdy fortepian wiedzie prym… – wpis na temat formy muzycznej jak jest koncert fortepianowy. Podane są linki do wideo na youtube z moimi ulubionymi utworami.

Talent zbędny, gdy jest pasja! – spotkanie w pociągu zainspirowało mnie do stworzenia pracy plastycznej z kartonu

6 kroków, by pokonać zły nastrój – przede wszystkim należy zaakceptować ciężki czas i potraktować siebie w tym okresie ulgowo.

O zimie w żołnierskich słowach – reklama radiowa zainspirowała mnie do rozważań na temat trudnych sytuacji życiowych…

Gościnnie: Dorota – pasjonatka – wpis, którego autorką jest Dorota, prawdziwa pasjonatka

Udaremniona kradzież buta – jedna z dwóch dziewczyn, jadących naprzeciwko mnie w metrze, bujała bucikiem na palcach stopy. To mnie kusiło do kradzieży…

Dyrygent jednej symfonii – usłyszałem historię o milionerze, który wynajął całą orkiestrę symfoniczną, by poprowadzić jako dyrygent wykonanie swojej ulubionej symfonii. Postanowiłem poznać więcej szczegółów…

Ja Ciebie po prostu nie lubię – w każdym zgromadzeniu ludzkim są sympatie i antypatie.  Kolega z pracy miał do mnie wyraźną niechęć. Nie znałem przyczyny i było mi trochę nieprzyjemnie. Powód się wyjaśnił…

Europa jest stara i brudna – mój kuzyn wyraził ciekawą opinię o naszym kontynencie

Może Pan da na piwko? Dam! – są różne postawy w stosunku do osób żebrzących, ja jestem bardzo wyrozumiały i zazwyczaj „poratuję” na piwo. Uważam, że ten gest może mieć znaczenie, bo jest w istocie okazaniem życzliwości.

Dzieci dały mi mata – nigdy nie rozklejałem się na widok dzieci, lubiłem je, owszem, ale… tak umiarkowanie. Niedawno odważyłem się jednak podjąć pracę wolontaryjną związaną z dziećmi…

Londyńska przygoda z kubkiem – w sklepiku przy jednym z londyńskich muzeów znalazłem bardzo ciekawy kubek, niestety cena była proporcjonalna do jego atrakcyjności…

Zawsze rozmawiaj z nieznajomymi – tym wpisem pragnę zachęcić do rozmów z obcymi, do bycia dla siebie serdecznym, podaję przykłady z mojego życia.

Wyznanie mojej współpasażerki – podczas podróży pociągiem zaangażowałem się w ciekawą rozmowę…

Nie rozumiem, jak można nie rozumieć – zastanawiam się nad frazą „nie rozumiem, jak można”. Wyraża ona opinię, ocenę, sąd moralny. Nie twierdzę, że jest niepotrzebna, jednak przestrzegam przed szybką oceną gustów i postaw.

Mądre dowcipy żydowskie – w humorze żydowskim można się doszukać wiele mądrości. Podaję przykłady dowcipów i ich interpretację.

Wybrukowane dobrymi chęciami – marzenia, a nawet chęci, to jeszcze nie plany. Łatwo jest wpaść w pułapkę i pozostać na etapie zamiarów. W tym wpisie zdradzam mój sposób na dobrą organizację i realizację celów.

Stara chińska rada – internetowa opowiastka, która stanowi przestrogę i daje nadzieję. Obnaża pułapki zdrowego rozsądku, czyli myślenia bazującego na podstawowej statystyce.

Moralne prawo do poglądów – odpowiednie akty i traktaty dają nam prawo do posiadania i głoszenia poglądów. Problem widzę w tym, że nie szanujemy ich u siebie na wzajem.

Ateizm, jestem na tak! – już w samej nazwie tego światopoglądu kryje się negacja. Tymczasem bez religii też można żyć pozytywnie i moralnie.

Życie szczęśliwe – samoakceptacja – prawdopodobnie najważniejsza rzecz, jaką mam do przekazania na tym blogu, to mój przepis na samoakcepację. We wpisie podaję go i uzasadniam, że praktycznie nic nie jest ważniejsze od akceptacji samego siebie.

Nie bójmy się odnosić porażki – zazwyczaj wartość przedsięwzięcia ocenia się w kategoriach sukcesu i porażki. Ja jestem przekonany, że wszelkie działanie ma sens, że podejmowanie akcji jest wartością samą w sobie, niezależnie od wyniku końcowego.

Frytki z batatów – zastanawiam się, jak należy współcześnie rozumieć grzech obżarstwa. Czy pojęcie grzechu dla ateisty może mieć jakiś sens?

Sens życia – staromodne rozważania o sensie życia, o tym jak osoba, bez odwoływania się do religii, może znaleźć i zrozumieć swoje miejsce na ziemi.